سیستم های Roger

در طول دهه های ارائه دستگاههای ارتباطی و کمک شنوایی به بازار، فوناک همواره کوچکترین و پیشرفته ترین سیستم های موجود را عرضه کرده است. سیستم هایی که در آن ها خلاقیت و نوآوری با تکنولوژی های مدرن روز در هم آمیخته و تنوعی را فراهم آورده است که پاسخگوی کلیه سلایق و نیازهای مخاطبین باشد .

از دهه 60 میلادی که اولین سیستم های FM به کار گرفته شدند، فوناک همواره متنوع ترین گروه محصولات را ارائه کرده است تا جایی که امروز اساس کار سیستم های ارتباط بی سیم را به کلی متحول کرده و به جای استفاده از سیگنال اف ام، سیگنالی با فرکانس 2/4 گیگا هرتز یا Roger را به کار گرفته است تا کیفیت صدای دریافتی را به حداکثر ممکن برساند.

هر فرد کم شنوا برای درک بهتر، نیاز دارد که صدای گوینده را به وضوح بشنود. این نیاز در شرایط دشوار شنوایی یعنی زمانی که محیط پر سروصداست و یا فاصله گوینده از شنونده زیاد است، به یک چالش تبدیل می شود. حتی اگر فرد از مدرن ترین و پیشرفته ترین سمعک ها استفاده نماید. راه حل قطعی برای این مشکلات، انتقال بی سیم اصوات است. یک ست Roger شامل یک دستگاه میکروفن و یک دستگاه گیرنده می باشد. میکروفن صدا را از نزدیک منبع صوت دریافت کرده و پس از تبدیل آن به سیگنال ویژه ای با فرکانس 2/4 گیگا هرتز، آن را در محیط منتشر می کند. سپس گیرنده Roger این امواج را دریافت کرده و از طریق سمعک به گوش فرد می رساند. در این شرایط صرف نظر از میزان سروصدای محیط و یا فاصله از گوینده، فرد کم شنوا به راحتی صدای گوینده را خواهد شنید.

سیستم Roger از عملکرد بسیار بالاتری نسبت به FM های گذشته برخوردار است. به علاوه کاربرد آن بسیار ساده تر و بی دردسر بوده و میکروفن و گیرنده آن به راحتی و با یک کلیک با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. سیستم Roger تقریبا با تمام سمعک های پشت گوشی دنیا از هر مارک و مدل همخوان است. همچنین می تواند برای کاربران کاشت حلزون نیز مورد استفاده قرار گیرد.

معمولا میکروفن سیستم (فرستنده) به گونه ای انتخاب می شود که با نیازهای کاربر بیشتربن همخوانی را داشته باشد و تنوع مدل های گیرنده ها کمک می کند که کاربران مختلف با سمعک های متفاوت از مارک ها و مدل های گوناگون امکان استفاده از این سیستم ها را داشته باشند.